איך מתמודדים את אתגרי החופש הגדול ?

חופש גדול - צמד מילים שמשפיע על כל הורה וכל בית.

אצל כולם זה אתגר רציני מכמה בחינות והתנהלות הבית משתנה בתקופה הזו.

עם זאת כל בית חווה את התקופה הזו באופן אחר ועדיין משהו משתנה בבתים.

יש המון אתגרים בחופש הגדול מעבר לתעסוקה, לשיעמום, לבאלגן בבית ולמסכים שאנחנו ממש לא אוהבים שהם הרבה מולם.

ריכזתי 10 אתגרים מובילים ואיך אני ממליצה להתמודד ולהתנהל איתם.

ממליצה לעשות שיחה נעימה שכולם פנויים, להעלות את מה שחשוב לכם ולעשות תיאום ציפיות לחופש.


עשרת הטיפים שלי לחופש נעים יותר:


1. תעודות - מקבלים תעודות? זכרו לפרגן להם, הייתה להם שנה לא פשוטה, תראו בעיניים טובות את הדברים החיובים שכתובים שם, את ההשקעה והמאמץ, גם אם התוצאה לא בדיוק כמו שחלמתם,זה חשוב אבל לא בעיקר. (ואפשר למצוא דרכים לעודד להישגים רק שהביטחון שלהם לא יהיה תלוי רק בזה) דרך התמקדות בטוב הם יתעודדו וישתפרו והכי הכי חשוב ירגישו טוב עם עצמם ללא תנאי של ציון. כך בונים חוסן נפשי ונפש בריאה ושלמה. אם אתם מזהים קושי, ירידה בלימודים בסוף אחרי ההקשבה והחיזוק תדברו אתם על מה אפשר לשפר ואיך בפועל ומה המטרות שלהם לשנה הבאה.


2. שעות שינה ותזונה - בחופש תמיד השינה והתזונה משתבשים וזה טבעי,עם זאת חשוב לשוחח עם הילדים שישמו לב מה הם אוכלים, הכמויות ואיכות המזון. שעות השינה משתבשות - הם ערים עד מאוחר וקמים בצהריים (במקרה הטוב) - זה בסדר לתקופה קצרה וזמנית, כל עוד הם משלמים את השעות. חשוב שישנו לפחות 7-9 שעות.


3. עבודה- מגילאי 15 ומעלה הילדים יכולים לעבוד בחופשת הקיץ, תעודדו את הילדים לעבוד ולהרוויח את כספם ולהתחיל להתמודד עם עבודה שמלמדת אותם מה היא עצמאות והתמודדויות רבות שזה הרבה מעבר לכסף. בגילאים צעירים יותר אפשר למצוא עבודות שלא מצריכות אישורי עבודה במקומות רשמיים כמו בייביסטר,דוגיסיטר, או בבית עזרה נוספת תמורת תשלום.


4. יציאות ובילויים - תעשו תיאום ציפיות בשיחה נעימה והסכם משותף מתי חוזרים, כמה יוצאים, לאן וכ"ו.


5. תקציב - ממליצה לתקצב את הבילויים או לחשוב ביחד על המינון של הבילויים והקניות. כשהדברים ברורים יותר יש פחות התנגדויות ופחות שיחות של שכנוע, דיון ותסכול בכל יציאה מחדש.


6. התנהלות בבית - להזכיר דגשים כמו מילוי התפקידים שלהם, סידור הבית או כל נוהל אחר שיש בבית שחשוב לכם שיתנהל גם בחופש כי לפעמים הם שוכחים כי הם חושבים שיוצאים לחופשה גם בזה) :))


7. לימודים ותרגול - יש שתי אסכולות בנושא. אלו שאומרים שבחופש לא צריך ללמוד ואלו שחושבים שזה הזמן לתרגל כשאין את הלחץ היומיומי של השיעורים, המבחנים והשגרה העמוסה של ההורים. לאיזו אסכולה אתם שייכים?

לא משנה מהי, תעשו בדיקה האם זה תואם למוטיבציה של הילד, מה המינון הנכון לו רגשית וגם לימודית והכי חשוב לעשות את זה בלי לחץ ועומס עליו כי בדרך הזו לא משיגים דבר.

אפשר לחשוב ביחד איך זה יכול להתבצע. למשל : בחודש הראשון הוא לא יעשה תרגול ובחודש השני (כשמתקרבים ללימודים) הוא יתרגל פעם בשבוע או כל מינון אחר שמקובל.

יש המון אפשרויות להגיע לילד ולייצר איתו שיתוף פעולה עם נושא שפחות אוהבים כמו לימודים. אפשר וחשוב להיות יצירתיים ולעשות את זה לא רק דרך חוברות ולמידה ישירה, אלא דרך סרטונים, סרטים, אפליקציה כדי שיגיע לתרגל עם מוטיבציה גבוהה ובחופש זה מאתגר פי כמה.


8 מסכים - כל הורה סולד מהזמן הרב שהילדים שלו במסכים. שעות הצפייה בחופשים עולה משמעותית. דברו עם הילדים (בטוחה שזו לא השיחה הראשונה) אבל חשוב להזכיר שוב ושוב לעשות הפסקות כל חצי שעה, להתמתח קצת, להזכיר להם שישמו לב כמה שעות הם במסכים, אפשר וחשוב לבדוק איתם כמה הם חושבים שהם היו, להסכים על טווח שעות שמקובל על כולם וכך להעלות אתם את המודעות האישית שלהם על השימוש במסכים.


9. שיהיו עסוקים - לנוח זה טוב ואני בעד, עם זאת הם נחו הרבה בשנתיים האלו, נכון ?! תנו להם משימות, בקשו מהם עזרה בבית, לחשוב על התנדבות, תרשמו אותם לאיזה קורס כיפי ותחום שהם אוהבים (לא לימודים של בית הספר), חדר כושר וכ"ו - ככל שיהיו עסוקים כך יהיו פחות במסכים ויותר עסוקים במעורבות ואינטרקציה חברתית שהיא מאוד חשובה להתפתחות הרגשית שלהם במיוחד אחרי תקופת הקורונה.


10. זמן איכות עם כל ילד - כשיש פחות לחץ של השגרה, החופשה יכולה להיות הזדמנות טובה לייצר זמן עם כל ילד בנפרד ולהתפנות לזה, מעבר לחופשות שאולי אתם מתכננים כל המשפחה שזה זמן איכות משפחתי.

כשיש זמן אחד על אחד עם כל ילד אפשר להגיע יותר ללב שלו, להיות יותר בקשבה אליו ובכלל זה כיף גם להורה וגם לילד.


לאיזה סעיף התחברתם ?

מה אתם לוקחים על עצמכם ליישם בבית ?


חופשה נעימה ובטוחה

רננה סגמן

הדרכה הורית ואישית

הדרכות נוספות
ארכיון פוסטים
תגיות