קנאה בין אחים


עפ"י אדלר לסדר הלידה יש השפעה מכריעה על אשיותיו של הילד.

הם מסגלים לעצמם באופן לא מודע תכונות שאינן קיימות אצל האחים האחרים כי הן כבר נתפסו וזאת על מנת שכל אחד מהם יהיה מיוחד בדרכו שלו . כנראה זו הסיבה שכל ילד במשפחה שונה אחד מהשני (לא מאמינים?! בדקו).

מהרגע שיש אחים במשפחה יש קנאה. אין לנו אפשרות למנוע אותה אך נוכל לנסות להקטין את רמת הקנאה, ליצור בניהם יחסים טובים ולנתב את הקנאה למקומות חיוביים. קנאה שכיחה מאוד ביחסים, על אחת כמה וכמה כשחולקים חיים באותו הבית.

קנאה נגרמת כי הילדים לא מצליחים להבין איך הוריהם מסוגלים לאהוב בו זמנית את כל הילדים והם "נלחמים" על המקום שלהם.

הילדים לרוב מתחרים על אהבת ההורים, תשומת הלב והמשאבים. חשוב להבין שכל ילד מביא איתו משהו אחר, כל ילד נוגע בנו בדרך אחרת. חשוב לשקף בשיח איך כל אחד הוא אחד מיוחד ואין כמוהו - ואכן זה נכון, כל ילד הוא עולם בפני עצמו !

תנו להם את ההרגשה שהם ייחודיים ומיוחדים ללא השוואה מול האחים האחרים שלו. במיוחד הנושא רגיש יותר כאשר מדובר בתאומים (זה כבר נושא מורכב בפני עצמו)

בכל זאת יש יתרונות לקנאה בין אחים, מהם :

1.לצורך גיבוש זהות עצמית - היא מתפתחת דרך תחרות וצפייה באחר.

2. מפתח מסוגלות לפרגן לאחים כשיש יחסים בריאים ולדעת שזה לא בא על חשבון אהבה שלו.

3. הכנה לחיים בחברה תחרותית. הבית הוא שדה האימונים שלהם לקראת היציאה החוצה לכן תאפשרו את המשא ומתן בניהם, הריבים, ההסכמים.

להראות להם איך מפשרים, סולחים, מתנצלים אם צריך וקשובים לאחר.

מה אני יכולה להמליץ לכם: 1. לא להשוות בין האחים :

זה גורם לתחרותיות לא בריאה ושנאה בין האחים ובין הילד להורה.

אנו נוטים לומר לילד שלא הקשיב : " תראה איך אחיך הקשיב כל כך יפה".

אפשר ורצוי לומר הארה בונה על מעשיו בלבד, לא של האחר ולא עליו.

לדוגמה: "בפעם הבאה תשתדל להיות קשוב יותר".

2. זמן הורה-ילד:

זמן פרטי על כל ילד בנפרד עושה פלאים !!! תאמינו לי זה מדהים לראות את האושר הזה בעיניים שלהם. תכננו, תקבעו ותשריינו זמן מראש לכך - כי רק כך זה יעשה ! רשמו במקום בולט כך שגם הילדים יודעים ורואים מתי קבעתם - שיהיה שקוף וברור לכולם מתי זה מתקיים ויצפו לכך בכיליון עיניים ותוכלו להיערך בהתאם בלי בלת"מים.

לא חייבים חצי יום של פעילות. תספק אפילו חצי שעה-שעה של זמן יחד.

(לוח עיגולדים שפיתחתי יכול לעזור לכם ליישם)


3. לא לנקוט עמדה בזמן הריב:

הכי הכי חשוב וגם הכי קשה זה לא לנקוט את עמדתנו בזמן הריב שלהם, אנחנו לא יודעים מה בדיוק קרה שם,על מה הם מתחשבנים וממתי.

תתפטרו מהתפקידים של השוטרים, שופטים, והרשות המבצעת - חבל על האנרגיה והיחסים !!! כי תמיד תמיד מישהו לא יצא מרוצה!!!! תנו להם להסתדר בניהם-לרוב זה נגמר בניהם ואם לא והגיעו לאלימות פיזית, מילולית (כל הורה עפ"י הקווים האדומים שלו) תפרידו הפרדה שווה ,ממש פיזית הרחיקו אחד מהשני בשתי ידכם, כי אם אני מרחיקה אחד מהאח השני - יש כאן מסר סמוי על מי אני מגנה. ההפרדה נעשית באותו הרגע ללא שיח,

באופן הכי ברור ואסרטיבי שלהם במשפט קצר אם תרצו : " אצלנו לא מתנהגים כך,

אצלנו לא מרביצים/מקללים/מעליבים " ומרחקים.

לאחר שנרגעו חשוב לשוחח על מה שקרה, לתת להם כלים איך להקשיב אחד לשני ולא להגיע למצב כמו שהגיעו, לשקף להם ולהראות להם באיזו נקודה יכלו לעצור את הריב והאלימות.

זו תקשורת בריאה וזה התפקיד ההורי שלנו לעזור להם לראות את הצד של האחר גם בסיטואציות קשות כאלה. ההתערבות שלנו צריכה להיות ממקום של לתת להם כלים של למידה ולא שיפוטיות בין הילדים.


4.צדק אין משמעו שיוויון:

תקנו לילד עפ"י צרכיו ולא עפ"י שוויון,

כך תמנעו השואות באופן קבוע בין הילדים. תסבירו זאת מראש לילדים.

5. לא לתייג את הילד :

בפייסבוק תיוג קורא לך. נכון ?! כך גם כשהורה/מטפל מתייג את הילד הוא כבר באופן אוטומטי יענה כשיקראו לו לדוגמה: " העצלן ", "הנסיך ", "המעופף", "השובב" - וכך הוא ינהג בהמשך חייו כפי שמצופה ממנו !!!

האם זה מה שאנחנו רוצים שחשוב, ירגיש ,יבין על עצמו ?

הילדים לא תמיד יגידו לנו מה הם מרגישים איך שאנחנו פונים אליהם וגם לא בהכרח יבחינו שזה לא מטיב איתם - זו החובה והתפקיד שלנו להבין איזו משמעות אדירה יש לנו במילים שאנו משתמשים כי כך מעצבים את אופיו של הילד שלנו, פשוט כך! אני יודעת שאתם קוראים עכשיו וחושבים איך אפשר בבלאגן והעצבים להתחיל לחשוב מה לומר, איך ומתי.

אני רוצה לשתף אותכם שכל מה שאני מעבירה באופן אישי, בתכנים ובכלל בשיטת העבודה שהכל אפשרי ליישום ומה שמצריך מכם זה אימון ופתיחות ללמוד דרך חדשה.

בהתחלה זה לא מרגיש טבעי, אך עם הזמן עם התמדה, עיקביות ועבודה בצורה יסודית ומקצועית זה ירגיש לכם יותר טבעי ויהיה כבר חלק מכם והתוצאות הם מדהימות ומפתיעות.


הדרכות נוספות
ארכיון פוסטים
תגיות